S naší redakcí se snažíme vzít klasická pravidla češtiny a předat vám je ve srozumitelnější a modernější podobě. V souhrnu obsahuje tato kategorie více než 40 jednotlivých pravidel a pouček, které vám výrazně pomohou s vaší znalostí českého jazyka.
Vzhledem k tomu, že žijeme v zemi, kde „Kdo neskáče, není Čech“, může se zdát, že k prokázání státní příslušnosti znalostí mateřského jazyka chybí dostatečná motivace.
Dovolíme si tvrdit, že s pravopisnými prohřešky, někdy přímo do očí bijícími, se můžete setkat denně. Mnohé reklamní kampaně musely zřejmě pro přílišnou finanční náročnost grafické složky ze svého rozpočtu vyškrtnout zásah korektora, a tak se celkem snadno můžete setkat s hrubkou větší, než je samotný billboard.
Proč vlastně umět pravopis? Jsou tu důvody čistě praktické:
- Není od věci zdárně dokončit základní školu
- Většinou se vyžaduje i dostat se na školu střední.
- Ta je (zatím ještě) ukončena maturitou z jazyka českého.
- Znalost pravopisu vám umožní písemně komunikovat naprosto s kýmkoliv. Vaše žádost bude vyslyšena s větší pravděpodobností, když adresát kvůli chybám nevzdá čtení předčasně.
- Žijeme v době sociálních sítí, to přináší důvody další. Tento fenomén hýbe světem a omezil komunikaci z očí do očí na psaný projev. Zatímco vyslovená chyba může být rázem zapomenuta, v té napsané zůstávají důkazy.
- Když se vám podaří zvládnout pravopis, tak můžete bez omezení sdělovat své pocity na sociálních sítích a ujít posměchu pravopisně zdatnějších. Nemusíte se bát vyřešit gramatický spor dvou sebejistých analfabetů.
- Životního partnera rozhodně nemůžete vjerně mylovat.
- Rázem se vám otevře brána do jiného světa – zažijete spoustu zábavy odhalováním chyb těch, kteří pravopis zatím neovládli na tak vysoké úrovni.
- Věřte mi, že je čeština jazyk natolik bohatý, že i drobná chybka může mít nedozírné následky.