Demokratický proud: Karel Čapek
16 úloh | Typ cvičení Kvíz / test | Obtížnost Střední škola
Spustit kvíz Zobrazit nejlepších 10 Začít od začátku
1. Jaká témata NEjsou typická pro tvorbu Karla Čapka?
2. Jak se nazývá první samostatná kniha Karla Čapka?
3. Které dílo NEpatří do noetické trilogie?
4. Poznej dle ukázky. Pro jaké dílo je typická postava četníka? Já jsem jen četník, pane, ale tohle vám povím podle své zkušenosti: Je – li nějaký vševědoucí a všemohoucí Bůh, to já nevím: a kdyby byl, tak nám to není nic platno: ale já vám řeknu, musí bejt Někdo nejvýš spravedlivý. To zas jo, pane. My můžeme jenom trestat: ale musí bejt někdo, kdo by odpouštěl. Já vám řeknu, ta pravá a nejvyšší spravedlnost je něco tak divnýho jako láska.
5. V jakém díle se setkáme s postavami jako Maršál, Pobočník, Generál nebo doktor Galén?
6. Poznej dílo. Existenciální román s antimilitaristickým laděním upozorňuje na nebezpečí zneužití vědy a techniky. Inženýr Prokop vynalezne třaskavinu, jejíž výrobní tajemství prozradí známému a ohrozí mír.
7. Charakterizuj vztah Heleny Gloryové k robotům.
8. Z jakého díla pochází ukázka? ŽENSKÝ HLAS V AMPLIÓNU: Slyšte, slyšte, slyšte! Voláme k ampliónu celý svět! Voláme lidi! Nepřátelská letadla napadla dnes ráno vesnici Borgo a svrhla pumy na obecnou školu. Do prchajících dětí střílela ze strojních pušek. Osmdesát dětí bylo raněno. Devatenáct dětí postříleno. Třicet pět dětí bylo výbuchem… roztrháno.
9. Z jakého díla pochází ukázka? Dokud to bylo bílé nic, bylo to slepé, bez očí, a co se nožiček týče, inu, mělo to dva páry čehosi, čemu se při dobré vůli mohlo říkat nožičky. Ale protože tu ta dobrá vůle byla, byly tu i nožičky, třebaže ještě za mnoho nestály; kdepak, stát se na nich nedalo, takové byly vratké a slaboučké, a s chůzí to byla, holenku, teprve potíž…Byla tím tak překvapena, že vykvikla, a toto památné kviknutí bylo počátkem psí řeči, která se jmenuje štěkání.
10. Které dílo NEpochází z dvacátých let?
11. Z jakého důvodu vadilo slečně Gloryové Dominovo zacházení se Sullou? HELENA: Ach, vy jste se narodila tady? SULLA: Ano, byla jsem tu udělána. HELENA (vyskočí): Cože? DOMIN (směje se): Sulla není člověk, slečno, Sulla je Robot. HELENA: Prosím za odpuštění – 12 DOMIN (položí ruku Sulle na rameno): Sulla se nehněvá. Podívejte se, slečno Gloryová, jakou děláme pleť. Sáhněte jí na tvář. HELENA: Oh ne, ne! DOMIN: Nepoznala byste, že je z jiné látky než my. Prosím, má i typické chmýří blondýnek. Jen oči jsou drobátko – Ale zato vlasy! Obraťte se, Sullo! HELENA: Přestaňte už!
12. Které morálně etické drama se zabývá nepřirozenou dlouhověkostí a na jeho motivy složil operu Leoš Janáček?
13. V jakém díle se můžeme setkat s postavami jako je nekompromisní podnikatel G. H. Bondy nebo Ing. Rudolf Marek?
14. Jaký vztah má Helena Gloriová s Dominem ve hře R.U.R?
15. Který cestopis Nepochází z Čapkova pera?
16. Které dílo NEpochází z třicátých let?
Podívejte se i na:
- Test – České divadlo 20. století 1
- Dvacátá léta, reakce na 1. světovou válku a expresionismus: L. Blatný, L. Klíma, J. Váchal, R. Weiner
- Legionářská literatura: R. Medek, F. Langer, J. Kopta, J. Kratochvíl + J. Hašek, J. John
- Psychologická próza: J. Havlíček, E. Hostovský, J. Glazarová, V. Řezáč, M. Součková
- Demokratický proud: E. Bass, K. Poláček, K. Čapek, J. Čapek, F. Peroutka