Literární test – Světová literatura do 19. století
16 úloh | Typ cvičení Kvíz / test | Obtížnost Střední škola
Máte ve své knihovničce množství světové literatury, která byla vydána před 19. stoletím? Tak to byste neměli mít problém správně vyplnit všechny otázky v tomto obtížném testu.
Spustit kvíz Zobrazit nejlepších 10 Začít od začátku1. Epos o Gilgamešovi ze starověké Mezopotámie se zachoval:
2. Z jakého dramatu pochází ukázka níže?
TEIRESIÁS Tys vládce, mám však stejné právo slovem ti stejně splatit: v tom jsem pán i já. Vždyť Foibův sluha jsem, tvůj nikoli; nač Kreontovy záštity mi třeba? Žes nadal mi i slepců, tedy slyš: Jsi vidomý, a přece nevidíš své hanby, ani kde ses usadil, s kým obcuješ - či víš snad, čí jsi syn?
3. Tři jednoty dramatu (místa, času, děje) ustanovil:
4. Který autor mohl svým dílem inspirovat Molièra při psaní Lakomce?
5. Za kolébku renesance je považována:
6. Jaký básnický prostředek používá François Villon v Baladě vzhledem k uvedené ukázce?
Já u pramene jsem a žízní hynu; horký jak oheň, zuby drkotám; dlím v cizotě, kde mám svou domovinu; ač blízko krbu, zimnici přec mám.
7. Skřítek Puk a další nadpřirozené postavy vystupují v:
8. Formu tercín vytvořil:
9. Určete rým v ukázce:
Nedal mi ani grešle půl a nemám, proč bych se mu kořil, rab jeho nejsem ani mul, a nijak si mě nevyšňořil. O vodě, o chlebu mě mořil celičké léto vězením a jako skrblík na mně spořil. Jak se mnou on, tak Pánbůh s ním!
10. Kdo je autorem díla, z něhož je uvedená ukázka?
Brousil si zuby o dřevák, ruce si myl polévkou, česal se skleničkou, sedal si na zem mezi dvě židle, kousal směje se, smál se kousaje, škrabal se tam, kde ho nesvrbělo, bral do zaječích, pil jako duha, díval se darovanému koni vždy na zuby, skákal páté přes deváté...
11. Pro kterou epochu jsou typické následující znaky? Dramatičnost, zachycení pohybu a kontrasu, důraz na katolickou víru, zvýraznění citu a náboženského vytržení.
12. Která Molierova hra zachycuje člověka, který nenávidí lidi a straní se jim?
13. Z jaké Shakespearovy hry je tato ukázka?
BIANKA A tebe těší jenom trápit mě. (K Battistovi) Tatínku, pokorně vás poslechnu a o samotě zůstanu jen s knihou a se svou loutnou, jak si přejete.
14. Určete autora ukázky:
Cikánka se v sedle důstojníkově půvabně vztyčila, opřela se oběma rukama o ramena mladého muže a dívala se na něj upřeně několik vteřin jakoby okouzlena jeho příjemnou tváří i pomocí, kterou jí poskytl.
15. Který autor ve své básni po zkušenosti se smrtí milované ženy zdůrazňuje, že není v životě možné nic vrátit – never more.
16. Čím dosáhl autor dramatičnosti?
Avšak kyvadlo již dotíralo na mou hruď. Rozťalo tkaninu na kutně. Prořízlo mi košili. Ještě dvakrát švihlo - všemi cévami projela mi ostrá bolest. Avšak nadešel okamžik úniku.(E. A. Poe – Jáma a kyvadlo)