Česká poezie od konce 2. sv. války do současnosti – Poezie od pol. 50. let do konce 60. let: M. Kundera, V. Hrabě, L. Novák, Květen, Host do domu
16 úloh | Typ cvičení Kvíz / test | Obtížnost Střední škola
Spustit kvíz Zobrazit nejlepších 10 Začít od začátku
1. Z jaké sbírky Milana Kundery pochází následující ukázka? ... A tu jak přehluboká studna porozčeří se oči tvé. A v hluboké té studni u dna uvidím ležet rudou růži, touživou, živou, tklivou růži, překrásnou růži pod vodou a pro celý svět ztracenou.
2. Kdo je autorem následujících veršů? Pro jednu bláznivou holku kvůli které jsem se naučil hrát džez toulat se po nocích nebýt spokojený nemít klid Pro betonáře Albertýna Vidím ho jako dnes říká: „Nikdy nespi s holkou kterou nemáš rád.“
3. Které dílo oslavuje Julia Fučíka?
4. Kdo zhudebnil verše Václava Hraběte?
5. Poznej spisovatele. Autor experimentální poezie, který ve své tvorbě uplatňoval výtvarné techniky např. froasáž. Je autorem Neztracených básní.
6. Který kritik NEní spojen se skupinou okolo časopisu květen?
7. Které dílo je NEsprávně přiřazeno?
8. Poznej autora. Básník, šéfredaktor časopisu Květen, působil jako prozaik, dramatik i herec a divadelní režisér. Nejvíce proslul svými historickými romány.
9. Které dílo je NEsprávně charakterizováno?
10. Kdo je autorem všech děl z předchozí otázky?
11. Poznej autora. Do jeho tvorby se promítalo jeho medicínské vzdělání a byl jedním z teoretiků programu „básníků všedního dne“. Jeho dílo bylo přeloženo do více než 40 jazyků a dodnes je jedním z nejpřekládanějších básníků.
12. Poznej dílo Jiřího Šotoly. Historizující román tematizuje rekatolizaci na Litomyšlsku na konci 17. století po třicetileté válce. Hrdina Vojtěch Had jako jezuita pochybuje o svém poslání. Dílo je metaforou na soudobé poměry při vzniku díla.
13. Kdo je autorem ostatních děl z předchozí otázky?
14. Kdo je autorem text. ukázky? Láska je jako večernice plující černou oblohou . Náš život hoří jako svíce a mrtví milovat nemohou.
15. Které dílo NEní správně přiřazeno k autorovi?
16. Kdo je autorem veršů? Za žádnou pravdu na světě. Ale jestli chceš, Za malý pětník ticha. Je chvíle, která půlí krajinu. Pokorný okamžik, Kdy za nás někdo dýchá.
Podívejte se i na:
- Poznej české básníky 2. pol. 20. století
- Česká poezie 2. pol. 20. století
- Česká poezie od konce 2. sv. války do současnosti – architektura, malířství, sochařství, hudba, kontext
- Česká poezie od konce 2. sv. války do současnosti – vývojové mezníky literatury, kontext oficiální a samizdatové či exilové literatury, reakce poezie na válku
- Česká poezie od konce 2. sv. války do současnosti – Skupina 42, Skupin Ra, Ohnice