Středověká evropská literatura – práce s textem
16 úloh | Typ cvičení Kvíz / test | Obtížnost Střední škola
Spustit kvíz Zobrazit nejlepších 10 Začít od začátku
1. O jakém světci pojednává úryvek z Legendy Aurey? - „….se narodil v městě Assisi, stal se obchodníkem a skoro až do dvaceti let trávil čas povrchním životem….Když ho jednou s mnoha dalšími spoluobčany vojáci z Perugie zajali a uvrhli do krutého vězení, ostatní se rmoutili, on jediný byl veselý, a když mu to jeho spoluvězňové vyčítali, odpověděl jim: „Abyste věděli, proč se raduji: na celém světě mě budou uctívat jako svatého.“
2. Poznej knihu dle úryvku. - „Královstvie Dragoiam, v němžto modly následují, krále zvláščieho mají a řeč. Lidé jsú v něm velmi divocí. A tu jest takový obyčej, když kdo z nich jest nemocen, jeho přátelé čarodejníci k němu přivedú, tážiece jich, móž-li ten nemocný téj nemoci ješče zbýti.“
3. O jaký typ strofy se v úryvku jedná? - „Brunhilda vešla tuze s mocnými zbraněmi, jako by došlo k válce o trůn i zemi. Řady spon po hedvábu vrhaly zlatou zář a pod pablesky kovu jen zlíbezněla její tvář.“
4. Jaké dva okruhy témat zpracovává dílo Parzival?
5. Na základě ukázky textu vyber, co NEplatí o dílu Starší Edda. - „Nemůžeš-li někomu věřit a z proradnosti ho podezříváš, měj pro něj úsměv, mysli si však: jaký dar, takový dík.“
6. Vyber, co NEplatí o ukázce z díla Slovo o pluku Igorově. - „…krvavý svit věstí ráno Z moře se valí ocelová mračna ….Přívaly deště jak střely šlehají z Velkého Donu“
7. Jaké jméno patří na vynechané místo ukázky z tradičního francouzského díla? - „Zatrubte na roh, pro dobrého Boha! Udatný Karel uslyší vás v horách, Příteli, věřte: obrátí svá vojska.“ „Nedopusť Bůh“ tak odpovídá ______, „aby kdo o mně řekl tato slova: zatroubil na roh, bázeň v srdci choval. Čest svého rodu takto nezaprodám.“
8. Doplň následující verš v ukázce z tradičního francouzského eposu? - „Udeří _______ do kamenné hrany, tak mocně, že to slovy nevypravím. Meč zaskřípe, však neztupí se ani ___________________________“
9. Rozpoznej básnickou figuru na základ ukázky z tradičního francouzského eposu. - „Vzpomínat počne na rozličné věci, na kruté bitvy, těžká protivenství, na Francii, své rodné a své předky, na Karla, pána, jemuž sloužil se ctí, Pláč nezadrží, ani hořké vzdechy.“
10. Písni o Beowulfovi a Písni o Nibelunzích je vlastní dlouhý verš typický pro germánská díla. Jak se originálně nazývá?
11. V Písni o Beowulfovi se hlavní hrdina Beowulf rozhodne postavit obávanému nepříteli. O jakého se dle ukázky jedná? - „Hrozný ten host nehodlal otálet, pustil se do díla a rychle popadl jednoho spáče. Snadno jej páral, klouby chroupal, chlemtal krev, hříšnými sousty krmil se a sytil….“
12. Rozpoznej básnický opis dle ukázky. O jaký předmět se jedná? - „Když zase zahlédl tu na dno zavrženou, mocnou vod paní, mohutně máchl pochodní železnou.“
13. Vyber vhodnou charakteristiku ukázce z díla Román o růži: - „Hnusné byly jako ta, však _______ zvlášť hubená: byla jak šnitlík zelená: chorá se zdála, bledá celá, vychrtlá, jak by hlady mřela.
14. Doplň vhodné slovo. Jedná se o stejnou postavu jako v předchozí ukázce. - „________ měšec měla v pěsti, jejž dovedla tak skrytě nésti, a vázala ho na uzel, by dlouho uchoval to, co měl, a nic jí z něho neubylo.“
15. Jaká odpověď NEní v souladu s vynechaným místem v ukázce? - „bůh ______, jenž si zvolil k cíli mé srdce, sotva je byl zočil, teď na mne znovu zaútočil, by způsobil mi novu muku šíp další na mne střelil z luku…“
16. Co se objevuje v textové ukázce z knihy Píseň o Cidovi (kolem roku 1140). - „Když je konečně našli, byli jako vápno na zdi. Měli byste to vidět, jak se jim všichni smáli! Můj Cid pak vydal příkaz přestat s tím vysmíváním. Infanti z Carriónu to za urážku pokládají, nad tím, co se jim stalo, velký zármutek mají. “