Za syrova × zasyrova
Výraz „za syrova“ patří mezi příslovce. Za syrova použijeme, chceme-li o nějaké potravině říct, že není upravená, zvláště pak tepelně. Slovem syrový také můžeme sdělit, že je venku chladno a vlhko (syrová zima), stejně tak jej použijeme v případě, že je něco nezkrášlené (syrová skutečnost).
Pravopis a etymologie
Za syrova můžeme psát pouze zvlášť. Nejedná se o příslovečnou spřežku! V případech, kdy váháme, jestli se o spřežku jedná, či nikoliv, lze nahlédnout do Slovníku spisovné češtiny nebo do Pravidel českého pravopisu. Pokud v příručkách daný výraz nenalezneme, v mnoha případech jde o dvě samostatná slova, a z toho důvodu je píšeme zvlášť. Přesně tento případ je výraz „za syrova“.
Etymologie
Výraz syrový má původ v indoevropském suHro-, což zřejmě dříve znamenalo vlhký. Syrový v různých obměnách prochází spoustou jazyků – staročeské syrový, syrovost i syrý (nevyzrálý, hloupý), syrově (chladně), lužické syry (vlhký, syrový), ruské syrój (vlhký, syrový), srbské a chorvatské sȉrov (syrový, surový), staroslověnské syrъ (vlhký).
Synonyma
Synonyma, kterými můžeme nahradit výraz syrový, jsou: sychravý, vlhký, nekultivovaný, primitivní, nezkrášlený.
Příkladové věty
Už z okna jsem viděla, že trávu i auta pokryla jinovatka, a když jsem vylezla ven, vzduch byl ještě syrový.
Jíst jen syrovou stravu se dnes moderně označuje jako raw.
Zeleninu konzumuji za syrova.
Maso upravíme ještě za syrova.
Mrkev je nejlepší za syrova.